Tipy

3D fotografie na papíře a v mobilu

Foto: getimg.ai
Foto: getimg.ai

3D fotografie v počítači jsou sice fajn, ale když je člověk chce ukázat na návštěvě svým přátelům a známým, může být jejich elektronická podoba nepraktická. Jak tedy s nimi na papír? Nebo do mobilu? Jsou tu nějaké zádrhele?

Sdílet:  

Abychom dostali 3D fotografie na papír, je možno použít několik různých způsobů. K těm klasickým patří použití inkoustové nebo laserové tiskárny (v obou případech musí být samozřejmě barevná - 3D obraz - anaglyph funguje na principu rozkladu na červenou a modrozelenou složku obrazu a tyto složky musejí být tedy ve výsledném obraze zastoupeny).

Lepšího výsledku zpravidla dosáhnete, když zvolíte stejný postup jako u klasické digitální fotografie - tedy vyvolání prostřednictvím fotosběrny. K dispozici je řada nabídek, za všechny jmenujme například FotoStar nebo FotoLab. Fotografie lze v obou případech zadat ke zpracování přímo prostřednictvím webu, vyzvednete si je ve zvolené sběrně.

Pravidla pro papírové 3D fotky

Zpracování 3D fotografie podléhá stejným pravidlům, jako u běžné digitální fotografie. Rozlišení by mělo být alespoň 300 dpi (tedy pro fotografii 9 x 13 cm je to asi 1080 x 1560 bodů, u 10 x 15 pak 1176 x 1764 bodů), pokud však bude mírně nižší, na kvalitě to zpravidla nepoznáte.

Pokud chcete upravovat na fotografii barvy, učiňte tak ještě před tím, než z levé a pravé fotografie vytvoříte 3D výsledek. Poté by již měly být barvy zachovány.

Pro papírové 3D fotografie platí podobná pravidla jako pro ty klasické.

Jako fotografie lze samozřejmě nechat zpracovat nejen skutečné obrazy pořízené fotoaparátem, ale také anaglyphovou grafiku vytvořenou na počítači. Je pouze třeba zachovat dostatečné rozlišení (a počítat s tím, že barvy na monitoru zpravidla neodpovídají přesně těm, které dostanete na výsledných fotografiích - pro první pokusy však není třeba se tímto problémem trápit).

My jsme dosud naše 3D zakázky zadávali do sběrny FotoStaru a výsledky byly vždy dobré (pro fotografie i pro počítačovou grafiku). A prohlížení papírových 3D fotografií s přáteli? Věřte nebo ne, ale ty papírové jsou pro tento účel opravdu lepší. Tak si k nim jen nezapomeňte vzít své 3D brýle.

3D fotografie v mobilu

Nahrát 3D fotografie do mobilního telefonu nebo tabletu je snadné, nahrajete je tam stejně, jako jakýkoli jiný obrázek. Volit můžete z různých formátů. Nahrát můžete anaglyphové fotky a každému, kdo si fotky je prohlížet, dát červeno-blankytné brýle, ale můžete také dát přednost paralelním 3D fotografiím, tedy fotkám, kde jsou záběry pro levé a pravé oko umístěny v jedné fotografii vedle sebe. Aby se lépe prohlížely, můžete použít slavný Google cardboard nebo některou z jeho mnoha variant, do kterých mobil zasunete. Nevýhodou je, že musíte mobil někam zasouvat, nemůže si fotky prohlížet víc lidí současně a musíte mít, samozřejmě, po ruce tento typ brýlí. Výhodou jsou naopak lepší barvy než u anaglyphu.

3DJournal, listopad 2003
Sdílet: