Domů | O nás | Staňte se členy klubu/Získejte 3D software | en english Přihlášení pro členy - Jméno: Heslo:
 3DJournal          Zažijte třetí rozměr obrazu
Naše nabídka: 3D fotografie 3D software Návody a rady Diskuze
HORKÉ TIPY VIDEO-NÁVODY
! 3DFotoVideo 3DVideoVideo

<<< Video 1: Jak vytvořit 3D fotografii

Video 2: Jak vytvořit 3D video >>>
E-kniha zdarma o 3D fotografii a 3D videu
E-kniha: Jak na 3D foto a 3D video - stáhni si knihu zdarma ze Slasti.cz nebo přímo zde: mobi - epub - pdf
Rychlé menu
 Hlavní stránka
 Všechny články
 O nás
3D galerie
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image

Prostorové 3D animace

   Jak už jste možná četli v dalších našich článcích, anaglyphy (prostorové obrazy) nemusejí být vždy jen nehybné. Lze tvořit i 3D video a 3D animace. V tomto článku se podíváme, jak lze snadno tvořit právě 3D animace.

   O animaci
   Veškeré video i animace využívají nedokonalosti lidského oka.  Řada po sobě jdoucích obrázků vnímaných jako pohybZatímco v reálném světě se předměty pohybují souvisle, ve videu (nebo v animaci) je pohyb tvořen řadou po sobě jdoucích obrazů, z nichž na každém je pohybující se předmět o kus posunut. Oko však nevnímá tyto obrazy jednotlivě, ani nevnímá trhaný pohyb - při dodržení určitých pravidel vidí vše jako běžný pohyb.
   Chceme-li tedy vytvořit animaci, například míč letící nad hřištěm, musíme mít obraz pozadí (hřiště) a míče. Z nich postupně vytvoříme několik obrazů - na každém z nich bude míč oproti předchozímu obrazu posunutý.
   Chceme-li vytvořit 3D animaci, musejí navíc všechny jednotlivé obrazy splňovat podmínky 3D prostorového obrazu - je tedy třeba každý z nich vytvořit pro pohled zleva a zprava a poté je sloučit do anaglyphu. Z řady anaglyphů (3D obrazů) za sebou pak vznikne anaglyphová animace.
   Jednotlivé anaglyphové obrazy lze tvořit několika způsoby. Je možné je nechat spočítat, vytvořit jeden z nich a do něj umisťovat pohybující se objekt prostřednictvím koláže nebo využít nějaký software, který dokáže dělat přímo anaglyphovou animaci.
  
Vytváříme animaci
   My jsme pro náš příklad zvolili první zmíněnou metodu.  Návrh scény v Room ArrangeruPoužili jsme program Room Arranger, o kterém již byla řeč v jednom z předcházejících článků (pokud jste zapomněli, jak se používá a jak v něm lze tvořit 3D obrazy, připomeňte si to zde ). Zde jsme vytvořili scénu se stromy a rostlinami, mezi které přijede pohybující se postel (že by inspirace Fantomasem?).
   Scéna má velikost 1000 x 1000 centimetrů, všechny předměty jsme umístili do její pravé horní části a kameru pod úhlem 45 stupňů (směrem do pravého horního rohu) na pozici 50, 950 pro levý obraz a 60, 960 pro pravý obraz (kamerou zde myslíme bod pozorovatele, který se nastavuje po stisku tlačítka Prozkoumat ve 3D).
   Na první scéně jsme postel umístili do pravého horního rohu. Pořídili jsme záběr zleva a zprava a vytvořili anaglyph. Pak jsme postel trochu posunuli blíže k pozorovateli a celý postup zopakovali. Tak jsme postupně vytvořili 6 anaglyphů - na každém z nich je postel blíže k uživateli (a někdy je i trochu jinak natočená).
    Animation Shop Při skládání anaglyphů je třeba, abyste zvolili vždy stejný vodorovný posun levého a pravého obrazu (doporučujeme otestovat ten nejvhodnější na prvním snímku a dále už jej používat bez testování). Svislý posun ani natáčení není potřeba. Pokud je třeba snímky oříznout, dbejte na to, abyste ořízli všechny stejně (aby ořez začal ve stejném bodě a aby měly snímky stejnou velikost).
  
Jdeme do finále
   Pro dokončení animace doporučujeme použít program PaintShop (již jsme se o něm zmiňovali v článku o kolážích ). Do něj nahrajte všechny obrazy a poté je postupně umístěte do různých vrstev jednoho obrazu. Jak?
   Vezměte první obraz, zvolte Layers/New Raster Layer/OK a vlepte druhý obraz. Znovu zvolte Layers/New Raster Layer/OK a vlepte třetí obraz. A tak dále. Potom obraz uložte ve formátu PSP a spusťte Animation Shop (File/Jasc Software Products/Launch Animation Shop).
    Výsledná animace Zde v menu File/Preferences/General Program Preferences zatrhněte v záložce Layered Files volbu Keep Layers as Separate Frames. Otevřete uložený soubor s obrazy animace. Měly by se zobrazit jako filmová pole vedle sebe. Pokud nyní stisknete tlačítko s obrazem filmového pásu vpravo nahoře, měla by se ukázat animace.
   Prostřednictvím pravého tlačítka myši můžete u jednotlivých snímků nastavovat délku jejich trvání (Frame Properties/Display Time). Výslednou animaci můžete uložit do GIFu (doporučujeme nastavit 255 barev). Pokud budete mít problém s barevným podáním, můžete zkusit v PaintShopu snížit barevnost původního obrázku na 256 barev (Colors/Decrease Color Depth/256 Colors) a uložit jeho paletu (Colors/Save Palette). Tu pak použijte v Animation Shopu při tvorbě GIFu (tlačítko Customize/Custom Palette + Error Diffusion). Výslednou animaci můžete uložit i do řady dalších formátů, kde problémy s barvami odpadnou. Bude však složitější vystavit je na webu.
(3DJournal)
Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet

    Jaggni to! Linkuj! Vybrali.sme

del.icio.us stumble it digg it Google Reddit Ma.gnolia connotea NewsVine blinkbits BlinkList De.lirio.us co.mments feedmelinks Furl scuttle simpy YahooMyWeb
Kompletní menu
 Hlavní stránka
 Předplatné
 Ztracené heslo
 Software 3DJournal
 3D brýle
 3D film, 3D video
 Všechny články
 Diskuzní fórum
 3D galerie
 3D galerie míst světa
 Stáhněte si
 Užitečné odkazy
 Otázky a odpovědi
 Správa členského konta
 O nás
 
 Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet


3D software pro 3D fotografie a pro prevod z 2D do 3D


Tato stránka je součástí projektu 3DJournal. Na jeho stránkách naleznete: 3D obrázky (prostorové 3D obrázky, 3D obrazy), 3D fotografie (prostorové 3D fotografie, 3D fota, 3D fotky), návod na 3D, jak se dělají 3D obrazy, jak se dělají 3D fotografie (jak se dělají 3D fotky), download 3D software zdarma, levné 3D brýle, 3D vybavení, 3D fotoaparáty, 3D hry pro 3D brýle (3D hra pro 3D brýle), anaglyph, anaglyf, anaglyphy, anaglyfy, stereogram, stereograf, stereogramy, 3D grafy, 3D animace, 3D rendering, 3D odkazy, 3D galerie, umělecká 3D erotika, 3D svět, stereoskopické obrazy, modročervené brýle, červenomodré brýle, red cyan brýle.

�2003 - 2019 3DJournal.com
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla použití