Tipy

Všechno, co potřebujete vědět o 3D

Zdroj: 3DJournal
Zdroj: 3DJournal

Nabízíme vám tu souhrn informací ze světa 3D. Právě zde se o 3D dozvíte vše podstatné - věnujeme se tu 3D fotografiím, 3D filmům, virtuální realitě i 3D tisku.

Sdílet:  

Termínem 3D se řada různých technologií, které umožňují věci vidět v prostoru, ale třeba si i na ně sáhnout. Všechno 3D tak stojí v protikladu ke 2D - k obyčejným plochým fotografiím, plochým 2D filmům, plochým výtiskům. Podívejme se, co pro 3D potřebujete - a jak to vlastně funguje.

3D fotografie

3D software pro tvorbu 3D fotografiíJako 3D fotografie se označují fotografie, kde obraz vidíte ne plochý, ale v prostoru. Jednotlivé objekty na 3D fotografii tak doslova vystupují z fotografie nebo jsou naopak v její hloubce. Vytvořit 3D fotografii je snadné a je to možné i s běžným fotoaparátem nebo mobilem.

Jak to funguje: Abychom vnímali obraz jako prostorový, musí každé naše oko vidět trochu jiný obraz. To je v běžném světě zajištěno tím, že jsou naše oči od sebe vzdáleny přibližně 6,5 centimetru a na svět se tak dívají každé z trochu jiného místa. U 3D fotografie je tedy nutné zajistit, aby se do každého oka dostával trochu jiný obraz. Toho lze dosáhnout prostřednictvím 3D brýlí nebo speciálních displejů, které vysílají do každého oka jiný obraz. 3D fotografie bývají také označovány jako stereoskopické fotografie.

Co budete pro 3D fotografie potřebovat: Stačí libovolný fotoaparát - i ten na mobilním telefonu. A vhodný program, který pro vás z běžných 2D fotografií vytvoří 3D fotografie. Pokud nemáte speciální 3D displej nebo 3D televizi, budete potřebovat ještě 3D brýle. A pokud se chcete 3D fotografii věnovat více, můžete si koupit i nějaký 3D fotoaparát.

Kde to vše pořídit:

3D brýle: Doporučujeme koupit třeba v čínském obchodě Aliexpress (hledejte anaglyph glasses, případně jiné, které potřebujete), cena je cca 30 centů za papírové a do dvou dolarů za plastové - včetně poštovného

3D software: Doporučujeme náš program 3DJournal 3.2 (nyní zdarma pro každého).

3D filmy

Nejjednodušší 3D brýle typu anaglyph.3D filmy fungují podobně jako 3D fotografie. Při sledování běžného filmu se nám rychle ukazují 2D obrazy jeden za druhým - a my to vnímáme jako film. U 3D filmu se takto rychle za sebou střídají 3D obrazy. Pro první experimenty s jejich natáčením lze použít dvojici fotoaparátů nebo kamer, pro vážnější práci doporučujeme 3D fotoaparát nebo 3D kameru.

Co budete pro 3D filmy potřebovat: 3D fotoaparát nebo 3D kameru. Vhodný program, který pro vás z běžných 2D snímků filmu vytvoří 3D snímky filmu. Pokud nemáte speciální 3D displej nebo 3D televizi, budete opět potřebovat 3D brýle.

Kde to vše pořídit: Stejně jako u 3D fotografie. Dodejme, že program 3DJournal sice nepodporuje přímo práci s videem, ale umí zkonvertovat řadu snímků za sebou automaticky, takže se hodí i na experimenty s 3D videem.

Virtuální realita

Správné zařízení pro virtuální realitu umí několik základních věcí: Ukazuje vám 3D obraz nějakého prostředí a když otočíte hlavou, obraz virtuální reality se rovněž otočí, takže si připadáte, jako když jste skutečně v daném místě. Současně je vám dle potřeby přehráván odpovídající zvuk. Propracovanější systémy zahrnují i speciální rukavice či další pomůcky. Lze tedy říci, že zařízení pro virtuální realitu je dokonalejší než zařízení pro promítání 3D obrazů. Ale pozor: Některé záznamy pro virtuální realitu nejsou 3D. Umožňují vám tedy otáčet hlavou a vidět tak různá místa kolem sebe, ale obraz je plochý. Tento problém se týká především stále dostupnějších levných kamer pro virtuální realitu.

Co potřebujete pro virtuální realitu: Pro sledování potřebujete VR brýle. Nejlevnějším řešením je Google cardboard, papírové brýle, do kterých zasunete mobilní telefon. Aby vše správně fungovalo, musí váš chytrý telefon obsahovat gyroskop. Výhodou je vysoké rozlišení displeje - čím jemnější, tím bude ve virtuální realitě lepší obraz. Koupit si ovšem samozřejmě můžete i speciální VR brýle. Pro natáčení filmů pro virtuální realitu budete potřebovat VR kameru. Pro programování virtuální reality pak speciální software - typicky pro tvorbu 3D/VR her.

Kde to vše pořídit:

Google cardboard: Doporučujeme koupit v čínském obchodě Aliexpress (viz odkaz výše), cena je do dvou dolarů včetně poštovného.

VR kamera: Nechceme tu doporučovat jeden model nebo obchod, nabídka se rychle vyvíjí. Bude to tak chtít trochu hledání, například na Google.

3D tisk

3D tiskárny umožňují tisknout objekty, na které si můžete sáhnout. Můžete si tak vytisknout model letadla, zmenšenou postavu sami sebe nebo třeba nějaký náhradní díl. Nejčastější je tisk z plastu, dražší tiskárny ale umožňují tisk předmětů z mnoha dalších materiálů. Předpokládá se, že 3D tisk se stále častěji bude používat ve zdravotnictví i v průmyslu pro tisk jakýchkoli objektů na míru, případně objektů, které se vyrábějí jen v malých sériích.

Co potřebujete pro 3D tisk: Software, ve kterém navrhnete - nebo si do něj stáhnete - 3D objekty, které chcete tisknout. 3D tiskárnu. A materiál, ze kterého budete tisknout. Toto vše lze zpravidla koupit v jednom balíčku. Lze zakoupit i 3D skenery pro skenování 3D objektů do počítače.

Kde to vše pořídit:

3D tiskáren je na trhu velké množství. Velmi známé jsou například ty od české firmy Prusa Research.

3D grafika

3D grafika označuje obor, kde je grafika vytvářena tak, že se v počítači vymodelují 3D objekty a z nich případně celé 3D prostředí. V procesu takzvaného 3D renderingu pak lze vytvořit vizuálně dokonalý obraz, který působí, jako by byly 3D objekty skutečné. Pokud se renderuje prostřednictvím dvojice kamer, lze takto vytvořit 3D obraz (3D fotografii), tedy prostorový (přesněji stereoskopický) obraz. Pokud se renderuje sekvence snímků, může vzniknout film. Pokud se renderuje sekvence snímků dvojicí kamer, může vzniknout 3D film. Některé 3D objekty lze rovněž vytisknout na 3D tiskárně.

Co potřebujete pro 3D grafiku a kde to pořídit: K dispozici je velké množství 3D softwaru, placeného i bezplatného, specializovaného na nejrůznější 3D operace. Ať už jde o vytváření 3D technických výkresů, 3D grafiky nebo 3D objektů pro 3D tisk. Stačí zadat do vyhledávače Google příslušný požadavek. Podporu 3D grafiky dnes nabízí každý běžný počítač i moderní chytrý telefon.

3D hry

Jako 3D hry se zpravidla označují hry, které využívají 3D grafiky. 3D hry lze hrát na libovolném PC nebo moderním chytrém telefonu. Nicméně některé 3D hry jsou výpočetně náročné a vyžadují výkonnější grafickou kartu nebo výkonnější smartphone.

Pokud se vám zdá, že je zde pod hlavičkou 3D řada různých technik a technologií, máte nepochybně pravdu. Ale všechny mají něco společného...

3DJournal, únor 2017
Sdílet: