3D filmy jsou další lákavou možností využití anaglyphu. Na internetu je k dispozici řada 3D videí, ne všechna jsou však určena pro modročervené brýle. Dá se jim ale pomoci. V následujícím textu si ukážeme jak a přineseme i pár tipů, kam na internetu za 3D videem.
Hned v úvodu zmiňme, že veškeré odkazy na této stránce naleznete také na stránkách
odkazů pro členy nebo
souborů ke stažení pro členy (s podstatně stručnějším popisem). Právě tam je také budeme v případě potřeby občerstvovat.
Jdeme za videem
3D video, nebo, chcete-li, stereoskopické video, funguje na stejných principech jako 3D (stereoskopické) obrazy. Vzhledem k tomu, že je však třeba video vzhledem k jeho velikosti více komprimovat, mohou někdy vzniknout problémy s 3D efektem.
Na
této stránce naleznete několik prostorových videí (označených kamerkou). Pokud máte pomalejší připojení, doporučujeme si videa stáhnout na disk (kliknutím pravým tlačítkem myši na kamerku a volbou Uložit cíl jako) a teprve poté prohlížet. 3D videa z továrny nabízí
tato stránka , některá další pak
zase tato.
Převádíme video
Některá stereoskopická videa nejsou určena pro modročervené brýle - prohlíží se jinou metodou, třeba pomocí takzvaného paralelního pohledu. Tato technika je však pro řadu lidí jen obtížně zvládnutelná - naštěstí ale existuje řešení. To se jmenuje Stereoscopic player - stáhnout si ho můžete
zde - je to první soubor v sekci Downloads.
(Pokud se stažený soubor po dvojkliknutí nenainstaluje, je třeba ještě před instalací přehrávače nainstalovat InstMsiA.exe (pro Windows 9x) nebo InstMsiW.exe (oba na téže stránce) a restartovat počítač. Na některých počítačích mohou problémy přetrvávat - nám se přehrávač například nepodařilo vůbec zprovoznit na jednom počítači s Windows 2000, na Windows XP s ním naopak nebyly žádné problémy.)
Pokud nezměníte nastavení přehrávače, uvidíte snímky pro pravé a levé oko oddělené - vedle sebe. Pro pozorování vašimi 3D brýlemi je třeba nastavit File/Layout/Side by side - Left image first. A poté je třeba zapnout pohled v anaglyphu - tedy View/Viewing method/Color Anaglyph Red-Cyan. Lze zvolit i jinou "Red-Cyan" variantu - například Gray Anaglyph Red-Cyan - zůstanete sice bez barev, 3D efekt ale může být výraznější.
Dalším řešením může být program VirtualDub - ke stažení
zde . Práce s ním je ovšem trochu obtížnější. Pro tvorbu anaglyphového videa je třeba stáhnout ještě
zde filter - Interlaced RGB 0.3. VirtualDub dekomprimujte do vybraného adresáře a do podadresáře Plugins dejte vdf soubor staženého filtru.
Nyní program spusťte, nahrajte video a jděte do Video/Filters. Tlačítkem Add přidejte filtr Deinterlace; ten nastavte na Fold side-by-side fields together. Potom přidejte filtr Interlaced RGB, kde pod Even Lines zatrhněte RGB2Y. Stejný filtr přidejte ještě jednou a tentokrát pod Even Lines zatrhněte Clone R a pod Odd Lines Clone G B. V případě potřeby je možno před všechny filtry přeřadit ještě filtr HSV adjust a snížit saturaci barev - a tím pomoci 3D efektu.
A ještě upozornění: VirtualDub používá několik výstupních okének, pokud máte rozlišení obrazovky 800 x 600, může se vám výstupní okno schovat za pravý okraj obrazovky - takže nic neuvidíte. Pomoci může volba Options/Vertical Displays.
Přejeme vám spoustu 3D videozábavy - nebo inspirace pro vlastní tvorbu.
(3DJournal)