Domů | O nás | Staňte se členy klubu/Získejte 3D software | en english Přihlášení pro členy - Jméno: Heslo:
 3DJournal          Zažijte třetí rozměr obrazu
Naše nabídka: 3D fotografie 3D software Návody a rady Diskuze
HORKÉ TIPY VIDEO-NÁVODY
! 3DFotoVideo 3DVideoVideo

<<< Video 1: Jak vytvořit 3D fotografii

Video 2: Jak vytvořit 3D video >>>
E-kniha zdarma o 3D fotografii a 3D videu
E-kniha: Jak na 3D foto a 3D video - stáhni si knihu zdarma ze Slasti.cz nebo přímo zde: mobi - epub - pdf
Rychlé menu
 Hlavní stránka
 Všechny články
 O nás
3D galerie
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image

Virtuální 3D zahrada

    Vlastní 3D obrazy je možno tvořit nejen s fotoaparátem v ruce, ale také některými specializovanými programy. Jeden z nich umí vytvářet nejrůznější rostliny a další tvary, které můžete využít buď samostatně nebo jako součást různých složených obrazů. Kde ten program získáte a jak se používá?

    Program, kterým budeme 3D květiny (a další tvary) tvořit, se jmenuje Virtual Flower. Ke stažení je zde - stačí kliknout na tlačítko Try it#1 (odkaz na tento program naleznete i v seznamu programů ke stažení pro členy - a tam ho také budeme updatovat v případě, že by došlo k jeho změně). Volně šiřitelná verze, která je tu k dispozici, sice má některá omezení, ale pro naši práci bude - alespoň zpočátku - plně postačovat.
   Po stažení programu ho spusťte, následně potvrďte všechny volby při instalaci a můžete začít pracovat. Pokud nezvolíte jinak, ikona programu se ukáže na vaší pracovní ploše a v nabídce Start.
  
Začínáme
   Po spuštění programu se na obrazovce ukáže 'standardní strom', ke kterému se můžete kdykoli vrátit volbou File/Reset.  Uživatelské rozhraní programu Pokud kdekoli na ploše programu stisknete levé tlačítko myši a myší pohybujete, strom se otáčí. Pokud přitom držíte pravé tlačítko, pohybujete se kamerou směrem k horní nebo ke spodní části stromu.
   Z menu můžete provádět komplikovanější operace. Doporučujeme vždy volit poslední položku v každém menu (Tabbed), která obsahuje všechny položky předchozí dostupné prostřednictvím přehledných záložek. Kromě toho je spolehlivější - na některých počítačích se místo ostatních voleb zobrazují pouze horní lišty oken - a při každém použití je třeba je roztáhnout do použitelné velikosti.
  
Způsob vykreslení
   Na konečný vzhled obrázku má velký vliv způsob jeho vykreslení. Ten se nastavuje prostřednictvím položky Picture/Tabbed. Ze záložky zvolte Pic. Options a hned nahoře můžete nastavit způsob zobrazení kmene stromu, jeho listů nebo horizontu. Při kliknutí na každou z voleb se hned změní obraz, takže můžete sledovat, které tlačítko k čemu slouží.
   V záložce More Pic. Opts můžete nastavit - konečně - aby se obraz neukazoval normálně, ale jako anaglyph. Zatrhněte rovněž položky custom a red/cyan, doporučujeme i tree frame/box - rámeček pěkně doplňuje perspektivu. Parametry Screen dist. a Eye separation nastavte tak, abyste obraz viděli přes brýle co nejlépe. Nám se pro běžné stromy osvědčily hodnoty 4 a 0.07. Všimněte si ještě volby Stereoscopic pair - ta se nám bude hodit později - a Normal, na kterou si přepněte nyní - tento režim je pro běžnou úpravu stromu přece jen lepší.
   Možná vás zarazilo, že program umí dělat jen černobílé 3D obrázky. To je trochu mrzuté, ale na konci článku se dozvíte, jak tento nedostatek snadno obejít.
   V poslední záložce Drawing Opts si všimněte možnosti nastavit takzvaný timeout - pokud by vykreslování trvalo příliš dlouho, po určité době by program přerušil práci a ukázal o tom zprávu. Chcete-li, aby vykreslování vždy dokončil, je třeba nastavit čas pro timeout na dostatečně dlouhou dobu.
  
Barvy
   Barvy se nastavují v menu Colors/Tabbed. Stačí kliknout na barvu, kterou chcete měnit, a na barevném kruhu - a na pruzích vpravo - nastavit barvu novou. Pokud se okno s barevným kruhem neukáže - a místo něj se zobrazí pouze horní pruh okna - najeďte na spodní okraj tohoto pruhu a okno roztáhněte. Výběr barvy není třeba potvrzovat, stačí okno zavřít.
  
Vlastní stromy
   A teď se pustíme do úprav stromu - z menu Flowers etc./Tabbed. V první záložce se mění tvar listů. Buď si jej můžete vybrat ze seznamu vpravo dole (Leaves) a nebo měnit již vybrané ručně - tažením jednotlivých bodů okraje listu na jeho obrázku.  Výstup z neregistrované verze programu - černobílý anaglyph Pomocí volby Size for leaf pak nastavujete velikost listů. Veškeré změny se rovnou promítají do hlavního obrazu.
   Pomocí tlačítka Add to (a nebo stejnojmenné záložky) můžete přidávat listy, ploché květy (Sheet flowers) a 3D květiny (3D flowers) na vybrané skupiny větví (stačí zkusit kliknout do některého z pruhů). V příslušných záložkách pak můžete měnit vlastnosti těchto květin. Na záložce Objects pak navíc můžete vybrat některý z řady různých objektů, který květy na stromě nahradí. Na větvích tak mohou růst třeba krychle. Pomocí záložky Petal pak můžete měnit tvar okvětních lístků.
   Tvar celých stromů ovlivníte v menu Numbers/Tabbed. Pomocí volby Branches například řeknete, kolik má z každého 'kolena' vyrůstat větví, pomocí volby Stalks množství listů (resp. řapíků s listy). Čísla v řádcích znamenají např. to, jak se natáčí každý další list na větvi (jsou-li tam tedy 3, úpravou druhého čísla změníte natočení druhého listu na každé větvi). Jak se změny těchto čísel promítnou na váš strom doporučujeme vyzkoušet metodou pokus/omyl.
   Záložka Numbers B přidává některé další parametry vašeho stromu - například. délku větví (rostoucích ze stejného místa) - Lenghts of branches, nebo to, jak se postupně zkracují větve, které rostou na sobě (Scale at each step).
   Některé změny, které jste prováděli v posledních dvou položkách menu, lze provádět i prostřednictvím volby Shape/Tabbed. Některé z nich tu lze přitom provádět tažením myší, což je jistě příjemné.
  
Tvoříme, tvoříme
   I když se to možná nezdá, v programu lze vytvářet i jiné tvary, než jen stromy. Stačí například na větve navléknout nějaké roztodivné tvary a poté zvolit Shape/Branches/Branche shapes - none. Větve tak zmizí, zatímco tvary zůstanou.
   Další zajímavou možností jsou animace.  Barevný 3D obrázek složený ze stereografického výstupu v 3DJournalu Chcete-li vytvořit pohyblivý obraz, zamiřte do menu Output/Animations. Například prostřednictvím Trees grow nebo Leaves grow přimějete program, aby animoval růst stromu nebo listů. Nezapomeňte přitom zapnout volbu Animate main Win. and shape tree. V položce Cycle time pak můžete nastavit, jak dlouho (v sekundách) má animace trvat.
   Pokud budete hledat inspiraci pro vlastní tvorbu, určitě zamiřte do menu File/Open a otevřete si některý z obrázků, které jsou dodávány s programem.
  
Barevné 3D obrázky
   Jak už jsme zmínili v úvodu, program Virtual Flower umí tvořit pouze černobílé anaglyphy (3D obrázky pro červeno/modré brýle). Toto omezení lze naštěstí poměrně snadno překonat. Stačí nastavit Stereoscopic pair v menu Picture/Tabbed/More, potom obrazovku uložit do schránky (stiskem klávesy Print Screen) a v nějakém grafickém editoru (například VCW VicMan's Photo Editor, pokud žádný nemáte) vyříznout levý a pravý obrázek a oba je uložit (pozor, pravý je vlevo a naopak).
   Poté je nahrajte do nástroje 3DJournal, pokud jste je oříznuli nepřesně, tak je k sobě spasujte a máte hotovo. Pokud by barevný výsledek nevypadal dobře - a černobílý obrázek v programu 3DJournal ano, zkuste v onom zmíněném grafickém editoru nebo přímo v programu 3DJournal potlačit výraznost barev.
(3DJournal)
Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet

    Jaggni to! Linkuj! Vybrali.sme

del.icio.us stumble it digg it Google Reddit Ma.gnolia connotea NewsVine blinkbits BlinkList De.lirio.us co.mments feedmelinks Furl scuttle simpy YahooMyWeb
Kompletní menu
 Hlavní stránka
 Předplatné
 Ztracené heslo
 Software 3DJournal
 3D brýle
 3D film, 3D video
 Všechny články
 Diskuzní fórum
 3D galerie
 3D galerie míst světa
 Stáhněte si
 Užitečné odkazy
 Otázky a odpovědi
 Správa členského konta
 O nás
 
 Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet


3D software pro 3D fotografie a pro prevod z 2D do 3D


Tato stránka je součástí projektu 3DJournal. Na jeho stránkách naleznete: 3D obrázky (prostorové 3D obrázky, 3D obrazy), 3D fotografie (prostorové 3D fotografie, 3D fota, 3D fotky), návod na 3D, jak se dělají 3D obrazy, jak se dělají 3D fotografie (jak se dělají 3D fotky), download 3D software zdarma, levné 3D brýle, 3D vybavení, 3D fotoaparáty, 3D hry pro 3D brýle (3D hra pro 3D brýle), anaglyph, anaglyf, anaglyphy, anaglyfy, stereogram, stereograf, stereogramy, 3D grafy, 3D animace, 3D rendering, 3D odkazy, 3D galerie, umělecká 3D erotika, 3D svět, stereoskopické obrazy, modročervené brýle, červenomodré brýle, red cyan brýle.

©2003 - 2023 3DJournal.com
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla použití