Tipy

Jak převést staré 2D fotografie do 3D a vidět je prostorově

Stará fotografie z Museums Victoria, kterou převedeme do 3D
Stará fotografie z Museums Victoria, kterou převedeme do 3D

Tomuhle tématu se u nás zdaleka nevěnujeme poprvé, ale naštěstí doba pokročila a převést staré fotografie do 3D, nebo, chcete-li, do stereoskopických fotografií, je snazší a rychlejší než kdy dříve. Jaký postup se osvědčil?

Sdílet:  

Když už budeme převádět starší ploché fotografie na prostorové, pojďme si na ukázku vybrat nějakou, která je opravdu stará. Naštěstí v Museums Victoria takové mají a třeba tahle (úvodní obrázek) z roku 1910 se dvěma chlapci – nazvaná Frank Stephenson enjoying afternoon tea with his brother, Merrigum, near Shepparton (Frank Stephenson si užívá odpolední čaj se svým bratrem Merrigumem poblíž Sheppartonu), která je v Public Domain, by nám mohla dobře posloužit.

Starou fotografii můžeme nejprve s pomocí AI také obarvit a zvětšit.

Mohli bychom ji použít tak, jak je, ale když už si s ní budeme hrát… Tak co ji nejprve obarvit? Můžeme to udělat v nástroji Colorize na stránkách Hotpot.ai, který je pro nekomerční účely zdarma. A ještě si ji trochu zvětšíme, tentokrát na Upscale Media.

Převádíme fotografii do 3D

A teď je na řadě slíbený převod do 3D. Použijeme umělou inteligenci (AI) MiDaS, která je online dostupná zde. Sice momentálně v ne zcela aktuální verzi, ale na rozdíl od nyní přístupných alternativ je tahle zcela funkční a rychle použitelná.

Stačí nahrát fotografii, stisknout tlačítko Submit a během chvíle máte mapu, která prostřednictvím jasu říká, jak daleko je která část obrázku od objektivu. Tu si stáhneme.

Nyní už stačí nahrát fotografii i mapu hloubek do programu 3DJournal DX a stisknout tlačítko Vytvořit 3D obraz. A máte před sebou stereoskopickou fotografii ve formátu anaglyph, kterou si ovšem můžete uložit i ve formě cross-eye obrázků.

Fotografie převedená do 3D v programu 3DJournal DX

Fotografie převedená do 3D v programu 3DJournal DX

Nutno dodat, že 3DJournal DX, který si můžete stáhnout u nás v sekci Software, už je poměrně letitý program, takže k dopočítávání pozadí nepoužívá žádnou umělou inteligenci – a upřímně si přiznejme, že by se tady určitě hodila. Na testované fotografii je patrná hloubka, ale také jsou zjevné některé nedokonalosti – způsobené jak nepřesností v mapě hloubek, tak právě finálními dopočty. I tak je ale uvedený postup výrazně snazší, spolehlivější a rychlejší než ty, které byly dostupné ještě před několika lety.  Doufejme, že se během několika příštích měsíců objeví nějaká umělá inteligence, která převod z 2D do 3D ještě dále usnadní a zdokonalí.

3DJournal, leden 2024
Sdílet: